Co warto zwiedzić w Nowym Sączu?

Co warto zwiedzić w Nowym Sączu?

Grudzień 29, 2020 0 przez admin

Do Nowego Sącza warto wybrać się przynajmniej na weekend. Nie ma tutaj dużej ilości atrakcji, ale te, które są, naprawdę umilają czas i sprawiają, że nie będzie to zmarnowany weekend. Czasowo uda się praktycznie wszystko pogodzić w weekend, dlatego warto zaplanować jeden z pogodnych po to, aby zwiedzić to wyjątkowe miasto.

Miasteczko Galicyjskie obowiązkowe do zwiedzenia

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak żyło się w dawnej monarchii austro-węgierskiej, koniecznie odwiedź Miasteczko Galicyjskie, które działa w Nowym Sączu. Zobaczysz tu XIX-wieczne zakłady i pracowanie, takie jak zegarmistrz, fotograf, krawiec, dentysta, fryzjer, apteka, poczta, remiza, sklep kolonialny.

Oczywiście, Miasteczko Galicyjskie to sztuczny twór tylko udający teren Austro-Węgier. Nie można tutaj mówić o autentyzmie, ponieważ wszystkie budynku powstały zaledwie kilka lat temu. Nie oznacza to jednak, że tego miejsca nie warto odwiedzić. Wręcz przeciwnie. Wszystkie obiekty są wiernymi replikami budynków ze Starego Sącza, Czchowa i Ciężkowic. Spora część ich wyposażenia pochodzi z XIX wieku. Każdy budynek ma swojego przewodnika, który wiele może o nim opowiedzieć.

Na terenie Miasteczka Galicyjskiego działa karczka żydowska z Orawki. W ratuszu dostępne są noclegi.

Sądecki Park Etnograficzny – kolejny punk na mapie zwiedzania Nowego Sącza

Park Etnograficzny to skansen, w którym znajdują się wszystkie autentyczne budowle działające na terenie Nowego Sącza. Znajdują się tu wiejskie domostwa Pogórzan, Górali Sądeckich, Lachów, Cyganów, Łemków oraz mniejszości niemieckiej. Najcenniejsza jest XVIII-wieczna świątynia trzech wyznań oraz XVII-wieczny dwór szlachecki z unikatowymi polichromiami.

Warta zobaczenia jest również biedacka kurna chata z Łabowej.

Galeria Marii Ritter

Sławna malarska z Sądecczyzny. Pobierała nauki od Wojciecha Weissa i Xawerego Dunikowskiego, a także u Ferdynanda Legara. Na jej część powstała Galeria, w której zgromadzone są wszystkie prace artystki. Obiekt wygląda tak, jakby zatrzymał się w nim czas. Oprócz obrazów znajdują się XIX-wieczne meble oraz bibeloty.