Spacerowe szlaki w Nowym Sączu

Spacerowe szlaki w Nowym Sączu

Grudzień 29, 2020 0 przez admin

Centrum miasta zwiedzisz w 10 minut

Centrum Nowego Sącza nie jest zbyt duże, dlatego całość zobaczysz w zaledwie 10 minut. Spacer warto rozpocząć przy ratuszu, który znajduje się w centralnej części rynku. Obok niego jest pomnik Jana Pawła II, który stworzył prof. Czesław Dźwigaja w 2006 roku. Warto zwrócić uwagę na neorenesansową budowę ratusza oraz na kamieniczki, które otaczają cały rynek. Z rynku rozpościera się także widok wież Bazyliki Mniejszej pw. św. Małgorzaty. Z tyłu za bazyliką znajduje się rekonstrukcja murów obronnych, a obok wieży południowej tzw. Dom Gotycki, obecnie siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Sakralne obiekty w Nowym Sączu zwiedzisz w 20 minut

Idąc ul. Ducha Św. w lewo od wejścia do bazyliki św. Małgorzaty dotrzesz do bramy kościoła pw. św. Ducha i klasztoru OO. Jezuitów. Po wyjściu przez bramę zachodnią placu kościelnego, warto udać się na zachód ul. Franciszkańską w stronę zespołu poklasztornego OO. Franciszkanów. Przy skrzyżowaniu ul. Franciszkańskiej z ul. Kazimierza Wielkiego znajduje się dawna rezydencja Lubomirskich, a obecnie Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego.

Mury obronne miasta zobaczysz w ciągu 30 minut

Kierując się ul. Jagiellońską, w połowie deptaku, przy skrzyżowaniu z ul. Szwedzką, znajduje się okazały budynek dawnej Kasy Zaliczkowej. Gdy skręcimy w ul. Wałową, po schodkach dotrzemy do ul. Lwowskiej, gdzie znajduje się kapliczka pw. św. Jana Nepomucena. Skręcając obok niej i idąc wzdłuż pozostałości murów obronnych dotrzemy na plac przed bazyliką. Po lewej stronie znajduje się Dom Gotycki. Dalej idąc ul. Ducha Św., dotrzemy na plac przed kościołem pw. św. Ducha. Wychodząc bramą zachodnią skierujemy się w prawo w stronę Placu 3 Maja, gdzie usytuowano popiersie Stanisława Małachowskiego. Z placu warto przejść przez ul. Berka Joselewicza w stronę Dawnej Synagogi. Stamtąd widoczna jest Baszta Kowalska wraz z ruinami zamku królewskiego. Ze skarpy obok ruin rozpościera się widok na dolinę Dunajca i Kamienicy, Beskid Wyspowy, Sądecki, Pogórze Rożnowskie oraz przy dobrej pogodzie – Tatry.