Zbiór ciekawostek o Nowym Sączu

Grudzień 29, 2020 0 przez admin

Czego jeszcze nie wiesz o Nowym Sączu? Sprawdź ciekawostki, dzięki którym poznasz miasto znacznie lepiej.

Obecnie w Nowym Sączu mieszka ponad 80 tysięcy mieszkańców, a tym samym jest to trzecie co do wielkości miasto w województwie małopolskim i jednocześnie stolica Sądecczyzny. Ponadto miasto znajduje się w Kotlinie Sądeckiej, u podnóża Beskidu Sądeckiego, Wyspowego, Niskiego i Pogórza Rożnowskiego.

W Nowym Sączu jest 25 osiedli m.in. Barskie, Centrum, Falkowa, Helena, Stare Miasto, Zabełcze i Zawada.

Lokacja miasta miała miejsce 8 listopada 1292 roku i została dokonana przez Wacława II. Dzięki temu Nowy Sącz jest najstarszym miastem w Małopolsce.

21 czerwca 1934 roku na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu pochowano generała Bronisława Pierackiego, pełniącego funkcję ministra spraw wewnętrznych. Powstała z tego pierwsza bezpośrednia transmisja Polskiego Radia.

W latach 1350-1360 powstał Zamek królewski, którego inicjatorem był Kazimierz Wielki. Zamek okalały mury obronne z basztami. W 1409 roku właśnie na tym zamku Władysław Jagiełło i książę litewski Witold stworzyli plan wojny z zakonem krzyżackim. Zamek uległ zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego, a następnie został spalony w pożarze. W 1938 roku został odbudowany. Niestety w 1945 roku podczas wojny został wysadzony w powietrze. Do dziś można podziwiać fragmenty murów oraz zrekonstruowaną Basztę Kowalską, jedną z baszt zamku.

Na terenie Nowego Sącza znajduje się wiele zabytków, a jednym z najchętniej odwiedzanych jest bazylika kolegiacka św. Małgorzaty, która pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Była przebudowywana i dobudowano do niej dwie wieże.

Na rynku w Nowym Sączu znajduje się ratusz w stylu eklektycznym, który powstał w XV wieku, ale po pożarze w 1894 roku został odbudowany w 1897 roku. Jego charakterystyczną cechą jest strzelista wieża zegarowa. Obok budynku znajduje się pomnik Jana Pawła II. Najsłynniejszą i najbardziej reprezentatywną ulicą Nowego Sącza jest ul. Jagiellońska, która zyskała tę nazwę w 1885 roku.